Ilość klawiszy?
Klawiatura wyposażona w system młotkowy?
Ilość brzmień?
Możliwość rozszerzania pamięci brzmieniowej?
Instrument typu Workstation - sekwenser?
Zakres cenowy?
Porady
Dobry syntezator musi być rdzeniem w Twoim studio nagrań, czy podczas występów na żywo.
Dzięki cyfrowej technologii oraz potędze próbkowania, pojedynczy keyboard może odtwarzać brzmienia najróżniejszych instrumentów, jak również za pomocą wewnętrznych funkcji edycyjnych dowolnie je przekształcać.
Nowe syntezatory oferują setki, jak nie tysiące, inspirujących programów brzmieniowych, które to wykorzystują dużej mocy filtry oraz pokładowe efekty. Dlatego też wybierając nowy instrument musimy skupić się nad podstawową próbką, która tworzy program brzmieniowy.
Owa konkluzja powinna uczulić nas na fakt, iż często instrument gra wyśmienicie w trybie Patch, jeżeli jednak chcemy skorzystać z trybu multitimbral, automatycznie tracimy efekty przypisane do programu brzmieniowego i te same programy brzmią po prostu gorzej.
Pamiętajmy, że kiedy znajdziemy się w studiu nagrań realizator może poprosić nas o wyłączenie efektów z poszczególnych torów multitimbral, wymagając czystej próbki, która następnie poddana będzie obróbce na stole mikserskim.
Syntezatory firmy Roland wyposażone są w dynamiczne, często stereofoniczne próbki brzmieniowe, które wykorzystywane w warunkach jak najbardziej wymagających, zawsze spełniają swoją rolę - gwarantując wysoką jakość efektu finalnego. Kolejną ważną rzeczą w przypadku brzmień jest ich rozbudowa, co umożliwia skonfigurowanie syntezatora dla własnych potrzeb muzycznych oraz eliminuje tzw. efekt znudzenia instrumentem.
W niektórych modelach firmy Roland mamy możliwość rozbudowy owej pamięci brzmieniowej o montowane wewnątrz karty z serii SR-JV80 oraz SRX. Wraz z rozwojem technologicznym firma nie zapomina o użytkownikach, serwując coraz to nowsze, lepsze i ciekawsze karty wyposażone w pakiety brzmieniowe. W zależności od potrzeb, powinniśmy zastanowić się czy potrzebujemy kompletne stanowisko pracy: klawiatura - moduł brzmieniowy - sekwenser - sampler, czyli syntezator typu "Workstation".
Bardzo często muzycy, aby zmniejszyć swój "park instrumentalny", wybierają instrument wyposażony w sekwenser, co zapewnia stworzenie kompletnego utworu muzycznego. Jeżeli decydujemy się na współpracę z sekwenserem (czy to wewnętrznym czy zewnętrznym) musimy zwrócić uwagę na polifonię oraz ilość partów multitimbral. Ilość głosów polifonii określa nam maksymalną ilość nut, która może być wykorzystywana w tym samy czasie, multitmbral natomiast odpowiedzialny jest za odseparowanie poszczególnych programów brzmieniowych w zależności od przypisanych kanałów MIDI.
Następnie zwróćmy uwagę na komfort pracy, na który wpływają takie czynniki jak: klawiatura (dynamiczna, czuła na docisk - aftertouch), odpowiednie rozmieszczenie przycisków funkcyjnych, przejrzysty wyświetlacz oraz funkcje pomocnicze. Owe funkcje pomocnicze ułatwiają kontrolę oraz grę na instrumencie (np. Arpeggiator, PatchFinder - szybkie wyszukiwanie brzmień, Phrase Preview - przesłuchiwanie brzmień, kontrolery itp.).
Jak większość rzeczy elektronicznych, niestety także syntezatory mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego też ważne jest wybranie oferty firmy, która gwarantuje za niezawodność swych produ-któw, a w razie potrzeby służy siecią rozbudowanych punktów serwisowych. Ostatnią ważną rzeczą, na którą chciałbym zwrócić uwagę to wygląd instrumentu, który z dumą prezentował będzie się na scenie muzycznej. Poniżej podajemy zestawienie syntezatorów firmy Roland, znajdujących się w obecnej ofercie. Mamy nadzieję, iż krótka charakterystyka najważniejszych możliwości i funkcji syntezatorów będzie pomocna podczas ewentualnego kupna tego typu instrumentów.
Firma Roland słynie na świecie z produkcji profesjonalnych instrumentów klawiszowych, których wyznacznikiem jest dobre brzmienie, wysokiej jakości klawiatura oraz komfort gry. W ciągu ostatnich lat, firma w znaczny sposób udoskonaliła brzmienia, które swą głębią i "soczystością" niejednokrotnie przewyższają jakość brzmień analogowych, klasycznych instrumentów.
Jednak w obecnych czasach trudno jest zaskoczyć wymagającego muzyka, który mając do dyspozycji bogatą ofertę rynkową stał się bardzo wybredny. I słusznie, gdyż pieniądze, które inwestuje w sprzęt, zdobył ciężką pracą, wymagającą wielu wyrzeczeń. Podstawowym argumentem przy wyborze instrumentu jest relacja możliwości technicznych do jego ceny. Wielu z nas zastanawia się często czy wybór tańszego modelu odniesie oczekiwane rezultaty, czy taki instrument to kolejny kompromis? Dla wszystkich tych, którzy poszukują dobrze brzmiących instrumentów, posiadających zestaw najlepszych cech, a najważniejsze w rozsądnej cenie, oferujemy serię syntezatorów firmy Roland.